Požární předpisy

POŽÁRNÍ POPLACHOVÉ SMĚRNICE a další důležité informace

a) Postup osoby, která zpozoruje požár, způsob a místo ohlášení požáru

Každý, kdo zpozoruje požár, se snaží podle vlastních sil požár likvidovat buď improvizovanými hasebními prostředky, nebo přenosnými hasicími přístroji, případně nástěnným hydrantem. Pokud to situace dovoluje, je nutné odstranit hořlavé látky z dosahu účinků požáru. Nestačí-li svými silami a prostředky ke zdolání požáru, okamžitě vyhlásí požární poplach stisknutím nejbližšího tlačítkového hlásiče elektrické požární signalizace, případně zajistí oznámení požáru na operační a informační středisko HZS hl. m. Prahy. Při hlášení požáru podat informace o tom: KDO VOLÁ, KDE HOŘÍ, CO HOŘÍ!

b) Postup osob při vyhlášení požárního poplachu

Při vyhlášení požárního poplachu si nájemníci i další přítomné osoby vezmou osobní věci, případně doklady a ukázněně opustí ohrožený bytový dům po schodišti. V případě, že budou chodby a schodiště zakouřeny, zůstanou všichni v bytových jednotkách a vhodným způsobem dají z okna hasičům znamení, že jsou v bytové jednotce. Další postup urči velitel zásahu hasičů. Vypínaní hlavních vypínačů elektro a uzávěrů vody, plynu se provádí pouze v nutném případě.

c) Důležitá telefonní čísla

  • Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy 150 nebo 112
  • Policie České republiky, Správa hl. m. Prahy, Kongresová 2, Praha 4 158 nebo 112
  • Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, Korunní 101, Praha 2 155

d) Informace o trvalém napojení na pult centrální ochrany (PCO)

Požární hlásiče v bytech: Samočinné vyhlášení požárního poplachu v bytě nemůže být přímým signálem k výjezdu zásahové jednotky HZS. Platí pravidlo, že pro větší rekonstrukční činnosti (sváření, flexování, broušení sádrokartonu a parket aj.) v bytech se musí zažádat o vypnutí bytového požárního hlásiče. Současně platí, že v případě vypuknutí požáru nebo vzniku zakouření v bytě v důsledku nestandardních pečících aktivit, je přísně zakázáno větrat do předsíněk před byty; větrá se přes byt prostřednictvím všech oken.

Požární hlásiče ve společných prostorách SVJ: Jejich spuštění automaticky volá hasičský záchranný sbor. Doba příjezdu bývá do 10 minut. V případě, že HZS vyhodnotí situaci po vyhlášení poplachu prostřednictvím PCO ve společných prostorách SVJ jako planý výjezd, tj. že bude dle sazebníku HZS naúčtována SVJ částka 2955,00 Kč bez DPH, budou se tyto náklady vzniklé nekázní vlastníků (nájemců) bytových jednotek neprodleně vymáhat po tom, kdo je způsobil.

e) Telefonní čísla pohotovostních a havarijních služeb:

Pohotovost elektro – Kateřinská 9, Praha 2 224 919 473 Pohotovost voda – Hradecká 1, Praha 3 840 111 112 Pohotovost plyn – U plynárny 500, Praha 4 1239

f) Hlavní uzávěry a vypínače:

  • Vypínač el. energie – hlavní vypínač elektro je v prostoru chodby č. 2 na úrovni 1. PP
  • Dílčí vypínače se nacházejí v rozvodných skříních na jednotlivých podlažích u výtahů
  • Hlavní uzávěr vody – umístěn v samostatné místnosti na úrovni 2. PP (za sklepy, místnost č. 22),
  • Hlavní uzávěr plynu – je podzemní v šachtě trávníku u ulice Limuzská na úrovni 1. PP.

g) Velkoobjemový odpad

Je zakázáno odkládat velkoobjemový odpad ve společných prostorách domu nebo v jeho okolí včetně kontejnerového stání. Chodby slouží jako únikové cesty v případě požáru. K likvidaci odpadu slouží pravidelné svozy organizované Městskou částí Praha 10 nebo jej lze odevzdat v nedalekém sběrném dvoře.

Vytvořte si webové stránky zdarma!